Nasze opinie

W SPRAWIE MACKIEWICZA, JÓZEFA!

Józef Mackiewicz jeden z naszych największych prozaików i publicystów XX wieku zmarł 31 stycznia 1985 roku (ur. 1 kwietnia 1902 r.). Tak więc rok, w który weszliśmy, jest rokiem jubileuszowym – 25-lecie jego śmierci. Rocznica ta jest dobrą okazją do przypomnienia jego twórczości, osoby, ale i do postawienia pytania o dzisiejszą kondycję jego dzieła.

NIC O NAS BEZ NAS

Obecna klasa polityczna żyje we własnym odrealnionym świecie. Od 20 lat trwa sejm nieustający. Czym się zajmują "państwo posłowie"? Czy nie widzą, że kręcą się wokół własnego ogona, że w kraju nie coś, a niemal wszystko nie gra? Społeczeństwo - naród wybrał wewnętrzną emigrację. Nie ma poczucia, że od niego cokolwiek zależy! Że ma wpływ na cokolwiek! Bez względu na kogo zagłosuje, na która partię i tak jest wszystko po staremu - czyli "jakieś krasnale te karty rozdają".

DUMNA KARTA DZIEJOWA GDYNI

„Tutaj się kończy morze, a Polska zaczyna (...),
Biało-czerwony odkrył się proporzec Gdynia.”
Witold Zechenter

FAŁSZ I OBŁUDA CZY JESZCZE COŚ INNEGO?

Zakłamywanie historii jest dziś praktyką niemal powszechną. Dorabianie sobie życiorysów, potwierdzanie nieprawdy i olbrzymi atak na osoby, które rzeczywiście coś robiły może wynikać nie tylko z chęci zaistnienia w historii Polski i chwalenia się wnukom. Istnieje uzasadniona obawa, że ma to służyć do manipulacji i kreowania nowych fałszywych autorytetów w miejsce już zużytych i skompromitowanych.

POCHWAŁA SPLENDID ISOLATION

Na razie w mediach trwa jeszcze długi weekend, kampania wyborcza nie rozgorzała na dobre. Wszyscy jednak zastanawiamy się jaki przybierze kształt. Kandydaci składają wymaganą liczbę podpisów i deklaracje programowe, pierwsze kamyczki lądują w cudzych ogródkach… Bieżące doniesienia portali internetowych wskazują na możliwe wątki nadchodzących potyczek wyborczych.

MY I ONI

Bez podziału świata na My i Oni nie byłoby Polski. Nawet ten twór, zwany III RP powstał z dychotomii różnych postaw i poglądów, choć sprowadzonych do wspólnego mianownika „historycznego pojednania”. Bez podziału na My i Oni nie byłoby patriotyzmu, poczucia dumy narodowej, ruchów politycznych czy religijnych. Bez tego podziału nie byłby możliwy opór przeciwko okupantowi, sprzeciw wobec komuny, wybór między dobrem, a złem.

KTO RZĄDZI POLSKĄ?

„Polska jest w centrum zainteresowania rosyjskiego wywiadu. Jednak Rosjanie nigdy nie przyznają się że szpiegują. [...] Każda szpiegowska siatka wywiadowcza w tym rosyjska składa się z dwóch równoważnych elementów – jeden to klasyczna agentura, drugi agentura wpływu. Podejrzewam, że Polska nie jest tu wyjątkiem” – ostrzegał przed dwoma miesiącami Siergiej Trietiakow, były zastępca szefa wywiadu w rosyjskiej misji przy ONZ, który w 2000 r. rozpoczął współpracę z CIA.

O PRZYCZYNACH ZBIOROWEJ HISTERII

Dlaczego reakcja mediów na żałobę Polaków po Prezydencie jest tak gwałtowna? W ustach reprezentantów polskiego beau monde żałoba ta to zbiorowa histeria, poryw serca mizernej jakości okraszony jarmarcznymi elementami takimi jak odznaki z fotografiami pary prezydenckiej, rozkładane stoliki ze zniczami na sprzedaż, fotografie z nocnych wycieczek pod Pałac Namiestnikowski i, naturalnie, spór o Wawel.

POPARCIE DLA JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO

Magda Ostaszewska
Popieram Apel z całego serca

Wiem, że wielu młodych popiera politykę PIS.
Warto kandydować choćby dla nich.
Pozdrawiam

Magdalena Michalska
Studentka prosi o kandydowanie i obiecuje oddać swój głos.

Lech Pilarz
Zdecydowanie popieram zalaczony apel

Marcinkowski Kajetan
Jarosław Kaczyński jako kandydat w wyborach prezydenckich to jedyna dziś poważna szansa dla Polski. Popieram

Mariusz 33lata
Panie Jarosławie!
Jest to Pana obowiązek wobec Narodu Polskiego!
Niech Bóg ma pana w opiece.